Výstavy, venkovní expozici, výukové programy, geopark, Den Země a Den stromů, řemeslné dílny, pec na chleba a naučnou stezku. To všechno a mnohé další nabízí Muzeum Říčany.
Sbírka Muzea Říčany nese ve svém názvu označení „vlastivědná“. Její počátky sahají až do 90. let 19. století, kdy došlo v souvislosti s přípravami Národopisné výstavy českoslovanské (1895) ke shromáždění prvních předmětů. Ty se po vzniku muzea roku 1908 staly základem již skutečné muzejní sbírky, která se svým charakterem a zaměřením snaží dokumentovat Říčansko zejména v oborech historie, živá i neživá příroda, etnografie a archeologie.
Sbírka v současné podobě postihuje převážně 18., 19. a 20. století. Jednotlivé předměty však pocházejí i z prehistorických a středověkých nálezů. Činnost muzea zpočátku personálně zajišťovali laičtí nadšenci a učitelé. Systematicky tvořená sbírka byla v době po roce 1960 a později znehodnocována vyjímáním jednotlivých předmětů, které byly předávány archivům a jiným středočeským muzeím. Část sbírky, zaměřená na národopis a historii zemědělství, tvoří dnes jen zlomek celku.
Didaktické centrum geologie
Unikátní expozice hornin z celé České republiky a Říčanska. Expozice nabízí více než 150 druhů rostlin, paleontologické naleziště, jezírko či aboratoř umožňující nejrůznější pokusy.
Dvorek
Naproti hlavní budově naleznete komunitní chov slepic a králíků obohacený o historický zemědělský koutek.
Říčanská hájovna
Na Říčanské hájovně a v jejím blízkém okolí se seznámíte s historií lesa a jeho vnímání a využívání lidskou společností. Část expozice je přístupná pouze během akcí.
Historie Říčanska
Základní informace o historii Říčan naleznete v hlavní budově muzea. V muzeu je k vidění i model původní podoby Říčanského hradu.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Autor / zdroj: -red -