KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Mandava.
Rozhledna Mandava je zároveň pomníkem. Je z ní vidět jižní okraj Prahy
Rozhledna Mandava.  
Autor / zdroj foto: Zdeněk Benedikt / rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Mandava / Sulice

Rozhledna Mandava je zároveň pomníkem. Výhledu ze čtyř zasklených okének ve výšce 10 metrů brání vzrostlé stromy. Pouze severozápadním směrem je možné spatřit jižní okraj Prahy, výjimečně i Říp.

Rozhledna se nachází na vrchu Mandava (480 m) u obce Sulice přibližně 15 kilometrů jižně od Prahy. Jde o pomník a rozhlednu v jednom. Rozhledna je poměrně nenápadná a jako orientační bod místa, kde se nachází, slouží spíš stožár mobilního operátora, který se nachází nedaleko.

Rozhledna se tyčí do výšky 12 metrů a vede na ni 44 schodů. Nachází se nedaleko silnice Jesenice – Kamenice. O víkendech je rozhledna volně přístupná. V ostatních dnech si lze vypůjčit klíče na obecním úřadu v Sulici, který sídlí v nedalekém Želivci, což je možné v úředních hodinách, tj. pondělí a středa.

Výhledu ze čtyř zasklených okének ve výšce 10 metrů brání vzrostlé stromy. Pouze severozápadním směrem je možné spatřit jižní okraj Prahy, výjimečně i Říp.

Cesta k rozhledně
Rozhledna stojí na kopci, 80 metrů vpravo od silnice Kamenice – Jesenice a je ukryta v listnatém porostu pod mnohem výraznější dominantou nepřístupné ocelové telekomunikační věže. Od silnice k ní vede nevýrazná luční pěšina po rovině.

Suvenýry si můžete koupit v obecním úřadu v obci Sulice. K občerstvení poslouží nedaleká restaurace. 

Historie rozhledny
Byla postavena jako pomník, který slouží i jako rozhledna. Nápad na její postavení vznikl v roce 1929 mezi členy Okresního osvětového výboru v Jílovém. Pomník zde byl postaven jako připomínka husitského hnutí či spíše velkého shromáždění husitských stoupenců pod vedením Václava Korandy v roce 1419. Pomník s rozhlednou byl slavnostně přestaven veřejnosti 5. července 1931 během lidové slavnosti, zároveň to totiž byl den výročí upálení Mistra Jana Husa.

Po druhé světové válce tato stavba byla zapomenuta, jako mnoho dalších. Nebylo jí dopřáno dostatečné péče a často musela čelit nájezdu vandalů. Až roku 1998 se ji dostalo zadostiučinění a byla opravena obyvateli Sulic. I tak je toto místo zapomenuté a nyní nabízí velmi omezený výhled pouze na sever na Prahu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.